Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 4286059



*

nr 428 6059


Skål

lergods, Gefle, höjd: 9 Dia. 33


Utrop:

100 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/9 22:39:00 1      100 kr
15/9 12:06:52 2      150 kr
16/9 22:40:54 3      300 kr
17/9 23:24:23 4      300 kr
18/9 13:40:48 5      500 kr
18/9 14:17:33 6      400 kr
18/9 14:18:39 6      500 kr
18/9 15:27:48 7      550 kr
18/9 15:40:19 5      800 kr
18/9 15:49:01 7      650 kr
18/9 15:49:47 7      750 kr
18/9 15:50:54 7      850 kr
18/9 15:59:20 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik lergods skål svensk keramik svenska keramiker
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:45
  • 6606 SkÃ¥l
    + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr